Seo Nedir?

SEO, “arama motoru optimizasyonu” ya da “arama motorları için optimize etmek” tabirleri hakkında için piyasada kullanılan bir kısaltmadır.
Bir SEO uzmanı ile çalışma kararınızı verirken sağlanacak avantajları iyi düşünmeniz gerekir. Bunlar; web sitenizi güncel olarak geliştirip zaman ve para kazanmanızı sağlayabilecek oldukça önemli bir çalışmalar bütünüdür. Fakat doğru yapılmadığında ve özen gösterilmediğinde sitenize ve marka itibarınıza olası zarar verme riski de bulunmaktadır. SEO danışmalığı web sitenize kazandırabileceği avantajların doğru firma ve kişiler ile birlikte olduğunu ve bu çalışmaların çok ta ucuz fiyata mal olmadıklarını araştırdığınızdan emin olun. SEO uzmanı olan ajansların ve danışmanların pek çoğu, web sitesi sahiplerine aşağıdakiler gibi orta ve uzun vadede faydalı hizmetler sunar:

  • Sitenizin sekörüne göre içeriğini veya programlanma yapısını inceleme
  • Web sitesinin trafiği ve potansiyel ziyaretçi davranışlarının geliştirilmesiyle ilgili teknik önerilerde bulunma.
    Örneğin, ssl sertifi durumları, sunucu barındırma haklarınız, sayfa yönlendirmeleri, hata sayfaları, JavaScript yerinde kullanımı
  • İçerik girilerek kullanıcı deneyimi geliştirme
  • Çevrimiçi potansiyel müşterilere doğru iş geliştirme kampanyalarının kurgulanıp yönetimi
  • Potansiyel anahtar kelime trafik artırmak için araması
  • SEO için temel bazda eğitim
  • Belirli sektörlerin pazarlarında ve ilgili hedef bölgelerde uzmanlık.

q

Seo ile Reklamcılık Farkları

Google’da Ads çalışmaları ile reklam vermenizin, web sitenizin arama sonuçlarımızdaki pozisyon durumu üzerinde hemen hemen hiçbir etkisi olmaz. Google, siteleri kendisine ücret ödenme karşılığında arama sonuçlarına eklemez veya mevcut sitelerin aranma konum sıralamasını değiştirmez.
Organik arama sonuçlarında Google ın herhangi bir sayfasında görünmenin internet sitesi sahibine herhangi bir maliyeti yoktur.

Yazımızda bahsettiğimiz işlemler için Google ın resmi kaynakları; Google Arama Merkezi bloguSearch Console, ve Google seo forumu mevcut internet siteniz için organik aramayı artırma hedefli nasıl seo optimizasyonu yapabileceğiniz hakkında bol miktarda bilgi bulabilirsiniz.